whatsapp1 Dpf iptali faydaları araç sahipleri için dpf iptali sonrası gelen yararları

dpf iptali yararları faydaları

Ankara Dpf iptali
24 Aralık 2015
istanbul dpf iptali
25 Aralık 2015

dpf iptali yararları faydaları

Dpf iptali yararları nelerdir,dizel partikül filtresi iptali sonrasında araç sahipleri araçlarını nasıl korur? Dpf iptali yaptıran araç sahiplerinin faydaları neler olacak?

KLT Otomotiv olarak yıldır sadece Türkiye’nin 81 ilinde değil tüm dünyada çeşitli araçlar için dpf iptali yapıyoruz.

Dpf iptali için yazılım düzenlemesi yapilirken.

Dpf iptali için yazılım düzenlemesi yapilirken.

“Dünyanın dpfini iptal ediyoruz” derkende bunu ima ediyorduk.Amerika’nın 6 litrelik dizel motorlarında,Avrupa’da yapılamaz denilen tarım makinalarının dizel partikül filtrelerinin iptallerini gerçekleştiriyoruz.Çünki dpf değişim ücretleri oldukca pahalı.Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada dpf pahalı…

dpf sıkıntısı olmadığı halde iptal edilen bir araç için özel yapılmış downpipe

dpf sıkıntısı olmadığı halde iptal edilen bir araç için özel yapılmış downpipe.

Ancak dpf sadece dolduğu zaman değil, bazende bilinçli müşteriler tarafından daha hiç dolmadan dpf iptali istenmektedir.Daha önceki aracında dpf doluluğundan dolayı yaşadığı problemleri hiç yaşadan bu soruna karşı önem alan müşterilerimiz için,araçlarına özel dizel partikül filtresi yerine gelecek “downpipe” sistemi hazırlanır.Fotoğrafta göreceğiniz örnekle aracın üzerinden sağlam dizel partikül filtresi yada benzinli araçlarda katalitik konvektör sökülerek yerine o araç için özel imal edilen bu boru takılır. Daha sonrasında araca özel yazılım geliştirilir ve araç daha dpf sorunu yaşamadan bu sorundan kurtulmuş olur.

 

Peki…  Ama neden dpf daha dolmadan iptal edilir yada dpf iptali faydalıdır..

Dizel partikül filtresi sistemi kendisini temizlemek için rejenerasyon denilen bir sistem kullanır.Dpf tıkanıklığı arttıkca rejenerasyon yapma sıklığıda artar.Rejenerasyon araç enjektörlerinin normalin üzerinde mazot işemesi yaparak motor bloku içersinde ısı üreterek  dizel partikül filtresini bu ısı ile temizlemeye çalışır.

 

1.Enjektör memeleriniz rejenerasyon sırasında oluşan yüksek  yakıt basıncını çok sevmez.Aracınız ne kadar sık rejenersyon yaparsa enjektör memeleriniz o kadar çok zarar görür.Dpf iptali sonrası aracınız bir daha rejenerasyon yapmayacağı için enjektör ömrünüz uzar.

2.Aracınız rejenerasyon normalin üzerinde mazot işemesi yapar demiştik işte bu sizin normalde güç üretmek için

Normalin çok daha üzerinde tıkalı bir egr ve soğutucu çevresi dpf sıcaklığı kaynaklı çatlak.

Normalin çok daha üzerinde tıkalı bir egr ve soğutucu çevresi dpf sıcaklığı kaynaklı çatlak.

kullanmadığınız mazot tüketimi.Her rejenerasyon için ortalama 2 litre fazladan mazot harcarsınız.Eğer araç aktif rejenerasyon sistemini aktif etmişse bu miktar çok daha yüksek olacaktır çünki araç sürekli ve düzenli olarak rejener
asyon yapar.Dpf iptali sonrası aracınız bir daha rejerasyon yapmayacağı için yakıt tüketiminiz düşer,paranız cebinizde kalır.

3.Aracınız rejenerasyon sırasında ürettiği normalin üzerindeki ısı motorunuzun çeşitli parçalarına uzun vadede zarar verir.Egr valfi,egr soğutucusu ve aracınızın turbosu. Bu 3 parça dpf kaynaklığı problemleri en çok yaşayan parçalardır.EGR Valfi’niz dpf tıkanıklığı ve rejenerasyonu kaynaklığı sıcaklığı hiç sevmez ayrıca dpf tıkanıklığı süresince egr’niz daha çok kuruma maruz kalır ve egr’nin daha kısa sürede arızalanmasına neden olur.Alüminyum’dan üretilen egr soğutucusu sıcağı hiç sevmez bağlantı noktalarından kaynağı kırılır,çoğunlukla kaynak tutmaz…Yüksek egzoz sıcaklığı ile çalışmaya başlayan turbonuzun iç yapısı zamanla bozularak ötmeye başlar.KLT Otomotiv Dpf iptali sonrası aracınız dizel partikül filtresi kaynaklı yüksek ısıya maruz kalmayacağı için bu parçaların ömrü uzar.

 

yuksek_yag_dpf

Motor yağına mazot karışmasından kaynaklı motor yemiş bir D-max’in yağ çubuğu.

4. 2 litre (Mercedes Sprinter,Chevrolet Captiva,Mitsubishi L200, Isuzu D-Max vb)  ve üzerindeki bazı  araçlarda rejenerasyon sırasında enjektörlerin işediği fazla mazot piston tepesinden yağ karteline sızar.Motor yağındaki yükselme,yağın kalitesini düşürür ve aracın motorunun bozulmasına sebep olur.Özellikle Mercedes Sprinter sahipleri bu problemi çok iyi bilirler.11 litre olması gereken fabrikasyon yağ seviyesi 15 litreye kadar çıkabilmektedir.Dpf iptali sonrasında aracınız bir daha rejenerasyon yapmayacağı için aracınızdaki yağ yükselme problemi sonsuza kadar ortadan kalkar.

Motor toplanıp dpf iptal edildikten sonra olması gereken yağ miktarı.

Motor toplanıp dpf iptal edildikten sonra olması gereken yağ miktarı.

5.Yeni nesil dizel araçların tümü bir çok sensörün birbiri ile haberleşmesi sonucunda çalışır.Dizel partikül filtresi tıkalı yada tıkanmaya başlayan araçlarda dpf üzerinde bulunan sensörler aracın elektronik kontrol ünitesine yollayacakları olumsuz değerlerden dolayı aracınızın motoru üreteceği esas gücü üretmek yerine ecu tarafından bastırılmış gücü üretmeye başlayacak ve performans kaybı yaşamaya başlayacaksınız.Çünki egzoz gazınız ne kadar sıcak olursa aracınız turbosunu sağlama almak için daha az turbo basıncı üretmesini talep edicek ve güç düşüşü yaşamaya başlayacaksınız.Dpf iptali sonrasında bazı araç sahiplerinin araçlarının güçlendiğini hissetmelerinin sebebi budur.

 

Türkiye’nin 81 ilinde,isterseniz kendi bulunduğunuz şehirde isterseniz aracınızın elektronik kontrol ünitesin Ankara KLT Otomotiv merkezine göndererek aracınızın dpf’inden kurtulabilir.Daha hiç sorun yaşamadan iptal ettirebilirsiniz.

Eğer dizel partikül filtresinin iptali sonrası kafanızda zarar göreceğinize dair düşünce varsa lütfen bu yazımızıda okuyun.

Comments are closed.