whatsapp1 DPF iptali

DPF İPTALİ

  DPF İptal avantajları;

 • Arabanızdaki DPF kaynaklı yaşadığınız sorunların tümünün çözümü
 • Motor yağına mazot karışması sorunu ortadan kalkar.
 • Dpf tıkanıklığı kaynaklı motor arıza ışığı son bulur.
 • DPF tıkanıklığı aracınızın tork ve hp düşüşüne neden olur,iptali güç getirir.
 • Yükselen yakıt tüketimi normal seviyesine düşer
 • Dpf tıkanıklığı kaynaklı yaşanması muhtemel egr ve egr soğutucusu sorunlarınız oluşmaz,paranız cebinizde kalır.

DİKKAT!

Az sonra okuyacaklarınız aracınızın ustasından,arkadaşınızdan,arkadaşınızın bir arkadaşından ve internette okuduğunuz/okuyacağınız dpf iptali ve dpf ile alakalı bir çok bilgiden çok daha farklı bilgiler içeriyor olabilir. Bu yazı KLT Otomotiv’in 3 yılda 1.000’e yakın dizel partikül filtresi sorununu çözdüğü araçtan edindiği tecrübeyi yansıtmaktadır.

Okumayı çok sevmeyen yada vakti olmayanlar için özet niteliği taşıyan kısa anlatım;

 1. Öncelikle aracınızın mevcut arıza kodları incelenir.Eğer arıza kodumuz yoksa olası sorun gözlemlenir.Dizel partikül filtresi doluluk miktarı ve kül oranı orjinal servis ekipmanları ile önce makul seviyeye çekilir.
 2. Aracın elektronik kontrol ünitesi çeşitli ekipmanlar ile okunur.Bazı durumlarda aracın motor beynini sökerek işlem yapmak gerekebilir.Okunan bu yazılım klt otomotiv bünyesindeki serverlerde sonsusa kadar saklanır ve istek halinde araç sahibine verilir.
 3. Aracınızın bir daha dizel partikül filtresi sorunu yaşamaması için gerekli olan yazılım düzenlenmeye başlanır.Dpf iptali’ne ek olarak aracın egsoz emisyon testinden geçmesi için ek ayarlar yapılır,müşteri talep ediyorsa ücretsiz olarak egr iptali ve performans yada ekonomi tuning uygulaması yazılıma yapılır.
 4. Tarafımızda aracınız için kilometresi,bulunduğu atmosferik basınç vs göz önünde bulundurularak özel geliştirilmiş yazılım aracınıza yüklenir.
 5. Dpf iptal edilmiş yeni yazılım aracınıza yüklendikten sonra,mekanik işlemler için dizel partikül filtresi yerinden sökülür.Fabrikasyon kaynak yerinden özenle kesilir,içi boşaltılır ve tig kaynak ile tekrar ince el işçiliği ile kaynatılır.Eğer bu işlem KLT Otomotiv yetkili kaynak ustası tarafından yapıldıysa,KLT Otomotiv aracın TÜV Türk muayeneden geçme garantisini verir.

Otomotiv sektörü çalışanları, konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler ve okumayı sevenler için uzun anlatım;

Dpf iptali işleminin nasıl yapılacağı aracınızın marka,modeli ve hangi şehirde olduğuna göre değişiklik gösterir.

 1. 1. Aracın ustasından,şirket yetkilisinden yada araç sahibinden sorunları dinlenir.Sorunun dizel partikül filtresinden olup olmadığı konusunda kesinliğe varılır.Bazı durumlarda araç dizel partikül filtresi sorunu olmamasına karşın dizel partikül filtresi ışığı yakabilmektedir.Ancak çoğu zaman tam aksi durum gözlemlenir,örneğin dpf problemi bulunan Volkswagen ve Audi marka araçlar egr problemi varmış gibi uyarı verebilir.
 2. Aracın ustasından,şirket yetkilisinden yada araç sahibinden sorunları dinlenir.Sorunun dizel partikül filtresinden olup olmadığı konusunda kesinliğe varılır.Bazı durumlarda araç dizel partikül filtresi sorunu olmamasına karşın dizel partikül filtresi ışığı yakabilmektedir.Ancak çoğu zaman tam aksi durum gözlemlenir,örneğin dpf problemi bulunan Volkswagen ve Audi marka araçlar egr problemi varmış gibi uyarı verebilir. DPF iptali yapılabilmesi için aracın elektronik kontrol ünitesinin okunması gerekir.Bu okuma işlemi aracın marka modeline göre beyin sökülerek yada OBD2 soketi üzerinden sökülmeyerek yapılır.Aracın beyininin sökülüp sökülmemesi araç sahibi acısından bir fark yaratmaz.KLT Otomotiv gerek görmesi halinde bazı araç modellerinde OBD2 üzerinden işlem yapabilmesine karşın daha güvenli ve kesin işlem yapabilmek için beyni sökebilir.Bunun sebebi her araç için özel yazılım geliştirmemizdir,öyleki yüksek KM’li bazı araçlarda beynin içersinde yer alan ayrı bir kayıt alanı bulunur ve bu kayıt alanına ancak beyin sökülerek erişilebilir.
 3. Uygun ekipman ve doğru yöntemle aracın elektronik kontrol ünitesi okunur.Okuma işlemi 30dk ile 1 saat arasında sürebilir.Okunan bu yazılım aracın işletim sistemi gibi düşünülebilir.Ayrıca,KLT Otomotiv uygulamasını yaptığı tüm araçların bilgilerini Ankara merkez ofisinde her gece “Swedish National Testing and Research Institute” ve “ISO 9001 -2000 & ISO 9001-2001″ standartlarına sahip data sunucusuna şifreleyerek yedekler.İstenilmesi halinde aracın orjinal yazılımı dijital medya olarak müşteriye verilebilir.
 4. Okunan yazılım sadece o araç için özel olarak dpf iptali edilmek üzere düzenlenmeye başlanır.Mevcut arıza kodları kapatılır,olası aracın verebileceği arıza kodları kapatılır.Dizel partikül filtresi aracın marka ve modeline göre iptal edilmesi için ne gerekiliyorsa yapılır.Genel olarak dizel partikül filtresinin doluluğunu kontrol eden fark basınç sensörü ve ısı sensörünün ayarları dpf sağlıklı çalışıyor gibi gösterilerek bu iş yapılır.Bazen kontrol mekanizması komple ortadan kaldırılır yada aracın durumuna göre her iki işlem birden yapılır.Aracın egsoz emisyon testinden geçebilmesi için Türkiye’de sadece KLT Otomotiv tarafından uygulaması yapılan özel yazılım düzenlenmesi yapılır,müşterimiz istiyorsa performans tuning ve egr iptali de eklenerek araca yüklemek için son kontroller yapılır.
 5. Geliştirilen yazılım,araca yüklenir.
 6. Aracın dizel partikül filtresi yerinden sökülmesi işlemine geçilir.Aracın dizel partikül filtresi sökülüp,fabrikasyon kaynak yerinden açılır,içi boşaltılıp,fabrikasyon kaynak yerinden tekrar kaynatılır.Uygun biçimde yerine takılır.İstenilmesi halinde dizel partikül filtresine hiç dokunulmaz,araç için özel egsoz borusu ayarlanır ve bu araca monte edilir.

ÇÖZÜM ORTAĞIMIZ OLUN

Bulunduğunuz şehirde dpf iptali konusunda tecrübelerimizden faydalanarak chip tuning alanında çalışmak için bizimle irtibata geçiniz.

İLETİŞİM